Skip Content
U.S. Flag
  
  

Nominations in Committee (Civilian)


This document identifies civilian nominations submitted by the President to the Senate for confirmation during the current congress and that are currently undergoing committee consideration. The nominations are listed by committee and in reverse chronological order based on the referral date.
XML


Agriculture, Nutrition, and Forestry

2020-03-16 PN1684 Farm Credit Administration

Rodney K. Brown, of California, to be a Member of the Farm Credit Administration Board, Farm Credit Administration, for a term expiring October 13, 2024.


2020-01-28 PN1420 Farm Credit Administration

Charles A. Stones, of Kansas, to be a Member of the Board of Directors of the Federal Agricultural Mortgage Corporation.


2020-01-06 PN1329 Department of Agriculture

Brandon Lipps, of Texas, to be Under Secretary of Agriculture for Food, Nutrition, and Consumer Services.


Armed Services

2020-03-16 PN1685 Department of Defense

James H. Anderson, of Virginia, to be a Deputy Under Secretary of Defense.


2020-03-02 PN1604 Department of Defense

Victor G. Mercado, of California, to be an Assistant Secretary of Defense.


2020-03-02 PN1602 Department of Defense

Kenneth J. Braithwaite, of Pennsylvania, to be Secretary of the Navy.


Banking, Housing, and Urban Affairs

2020-03-02 PN1605 Department of Housing and Urban Development

Dana T. Wade, of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of Housing and Urban Development.


2020-01-28 PN1423 Federal Reserve System

Christopher Waller, of Minnesota, to be a Member of the Board of Governors of the Federal Reserve System for a term of fourteen years from February 1, 2016.


2020-01-28 PN1422 Federal Reserve System

Judy Shelton, of California, to be a Member of the Board of Governors of the Federal Reserve System for the unexpired term of fourteen years from February 1, 2010.


2020-01-28 PN1421 Securities Investor Protection Corporation

Thomas M. Mistele, of Florida, to be a Director of the Securities Investor Protection Corporation for a term expiring December 31, 2022.


2019-04-11 PN612 Department of Commerce

Nazak Nikakhtar, of Maryland, to be Under Secretary of Commerce for Industry and Security.


Commerce, Science, and Transportation

2020-03-18 PN1707 Federal Communications Commission

Michael P. O'Rielly, of New York, to be a Member of the Federal Communications Commission for a term of five years from July 1, 2019.


2020-03-18 PN1706 Amtrak Board of Directors

Rick A. Dearborn, of Oklahoma, to be a Director of the Amtrak Board of Directors for a term of five years.


2020-03-16 PN1687 Consumer Product Safety Commission

Nancy B. Beck, of New York, to be Chairman of the Consumer Product Safety Commission.


2020-03-16 PN1686 Consumer Product Safety Commission

Nancy B. Beck, of New York, to be a Commissioner of the Consumer Product Safety Commission for a term of seven years from October 27, 2018.


2020-03-02 PN1607 Amtrak Board of Directors

Leon A. Westmoreland, of Georgia, to be a Director of the Amtrak Board of Directors for a term of five years.


2020-03-02 PN1606 Amtrak Board of Directors

Joseph Ryan Gruters, of Florida, to be a Director of the Amtrak Board of Directors for a term of five years.


2020-02-27 PN1596 Department of Transportation

Diana Furchtgott-Roth, of Maryland, to be an Assistant Secretary of Transportation.


2020-01-28 PN1425 Federal Communications Commission

John Chase Johnson, of Oklahoma, to be Inspector General, Federal Communications Commission.


2020-01-28 PN1424 Department of Transportation

Finch Fulton, of Alabama, to be an Assistant Secretary of Transportation.


2020-01-06 PN1331 Department of Commerce

Neil Jacobs, of North Carolina, to be Under Secretary of Commerce for Oceans and Atmosphere.


Energy and Natural Resources

2020-03-12 PN1683 Department of Energy

Mark Wesley Menezes, of Virginia, to be Deputy Secretary of Energy.


2019-06-18 PN863 Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico

David Skeel, of Pennsylvania, to be a Member of the Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico for the remainder of the term expiring August 30, 2019.


2019-06-18 PN862 Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico

Ana Matosantos, of California, to be a Member of the Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico for the remainder of the term expiring August 30, 2019.


2019-06-18 PN861 Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico

Jose R. Gonzalez, of New York, to be a Member of the Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico for the remainder of the term expiring August 30, 2019.


2019-06-18 PN860 Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico

Arthur J. Gonzalez, of New York, to be a Member of the Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico for the remainder of the term expiring August 30, 2019.


2019-06-18 PN859 Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico

Carlos M. Garcia, of Massachusetts, to be a Member of the Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico for the remainder of the term expiring August 30, 2019.


2019-06-18 PN858 Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico

Jose Baldomero Carrion, of Puerto Rico, to be a Member of the Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico for the remainder of the term expiring August 30, 2019.


2019-06-18 PN857 Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico

Andrew George Biggs, of Oregon, to be a Member of the Financial Oversight and Management Board for Puerto Rico for the remainder of the term expiring August 30, 2019.


Environment and Public Works

2020-03-02 PN1610 Tennessee Valley Authority

Brian Noland, of Tennessee, to be a Member of the Board of Directors of the Tennessee Valley Authority for a term expiring May 18, 2024.


2020-03-02 PN1609 Tennessee Valley Authority

Beth Harwell, of Tennessee, to be a Member of the Board of Directors of the Tennessee Valley Authority for a term expiring May 18, 2024.


2020-03-02 PN1608 Nuclear Regulatory Commission

Christopher T. Hanson, of Michigan, to be a Member of the Nuclear Regulatory Commission for the term of five years expiring June 30, 2024.


2020-02-25 PN1589 Environmental Protection Agency

Douglas Benevento, of Colorado, to be Deputy Administrator of the Environmental Protection Agency.


2020-01-06 PN1333 Nuclear Regulatory Commission

David A. Wright, of South Carolina, to be a Member of the Nuclear Regulatory Commission for the term of five years expiring June 30, 2025.


Finance

2019-11-19 PN1279 The Judiciary

Christian N. Weiler, of Louisiana, to be a Judge of the United States Tax Court for a term of fifteen years.


2019-11-19 PN1278 The Judiciary

Alina I. Marshall, of Virginia, to be a Judge of the United States Tax Court for a term of fifteen years.


Foreign Relations

2020-03-18 PN1711 Department of State

Kenneth R. Weinstein, of the District of Columbia, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Japan.


2020-03-18 PN1710 Department of State

Carlos Trujillo, of Florida, to be an Assistant Secretary of State (Western Hemisphere Affairs).


2020-03-18 PN1709 Department of State

Brett P. Giroir, of Texas, to be Representative of the United States on the Executive Board of the World Health Organization.


2020-03-16 PN1704 Foreign Service

Nominations beginning Michael J. Adler, and ending Ivan A. Wray, which 207 nominations were received by the Senate and appeared in the Congressional Record on March 16, 2020.


2020-03-05 PN1676 Department of State

Katherine Camille Henderson, of Tennessee, for the rank of Ambassador during her tenure of service as Chief of Protocol.


2020-03-02 PN1659 Foreign Service

Nomination for Laura Farnsworth Dogu, which nomination was received by the Senate and appeared in the Congressional Record on March 2, 2020.


2020-03-02 PN1613 Department of State

Barbera Hale Thornhill, of California, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Singapore.


2020-03-02 PN1612 Department of State

Ronald Mortensen, of Utah, to be an Assistant Secretary of State (Population, Refugees, and Migration).


2020-02-27 PN1598 Department of State

William E. Todd, of Virginia, a Career Member of the Senior Executive Service, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Islamic Republic of Pakistan.


2020-02-25 PN1593 Department of State

Aldona Z. Wos, of North Carolina, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Canada.


2020-02-25 PN1592 Department of State

Alex Nelson Wong, of New Jersey, to be an Alternate Representative of the United States of America to the Sessions of the General Assembly of the United Nations during his tenure of service as Alternate Representative of the United States of America for Special Political Affairs in the United Nations.


2020-02-25 PN1591 Department of State

Alex Nelson Wong, of New Jersey, to be Alternate Representative of the United States of America for Special Political Affairs in the United Nations, with the rank of Ambassador.


2020-02-25 PN1590 Broadcasting Board of Governors

Michael Pack, of Maryland, to be Chief Executive Officer of the Broadcasting Board of Governors for the term of three years.


2020-02-12 PN1529 Foreign Service

Nomination for Clay M. Hamilton, which nomination was received by the Senate and appeared in the Congressional Record on February 12, 2020.


2020-02-12 PN1528 Foreign Service

Nominations beginning Deanna M. J. Ayala, and ending Christine Strossman, which 5 nominations were received by the Senate and appeared in the Congressional Record on February 12, 2020.


2020-01-28 PN1427 United States Agency for International Development

Jenny A. McGee, of Texas, to be an Associate Administrator of the United States Agency for International Development.


2020-01-28 PN1426 Department of State

William Ellison Grayson, of California, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Estonia.


2020-01-09 PN1419 Foreign Service

Nominations beginning Kin Wah Moy, and ending Stephanie S. Sullivan, which 5 nominations were received by the Senate and appeared in the Congressional Record on January 9, 2020.


2020-01-06 PN1340 Department of State

Richard M. Mills, Jr., of Texas, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be the Deputy Representative of the United States of America to the United Nations, with the rank and status of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary and the Deputy Representative of the United States of America in the Security Council of the United Nations.


2020-01-06 PN1339 Department of State

Richard M. Mills, Jr., of Texas, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Representative of the United States of America to the Sessions of the General Assembly of the United Nations, during his tenure of service as Deputy Representative of the United States of America to the United Nations.


2020-01-06 PN1338 Department of State

C.J. Mahoney, of Kansas, to be Legal Adviser of the Department of State.


2020-01-06 PN1337 United States Agency for International Development

Ramsey Coats Day, of Virginia, to be an Assistant Administrator of the United States Agency for International Development.


2020-01-06 PN1336 Department of State

Jennifer Yue Barber, of Kentucky, to be an Alternate Representative of the United States of America to the Sessions of the General Assembly of the United Nations, during her tenure of service as Representative of the United States of America on the Economic and Social Council of the United Nations.


2020-01-06 PN1335 Department of State

Jennifer Yue Barber, of Kentucky, to be the Representative of the United States of America on the Economic and Social Council of the United Nations, with the rank of Ambassador.


2019-11-21 PN1296 Asian Development Bank

Jason Myung-lk Chung, of Virginia, to be United States Director of the Asian Development Bank, with the rank of Ambassador.


2019-11-19 PN1281 Department of State

Henry T. Wooster, of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Hashemite Kingdom of Jordan.


2019-11-19 PN1280 European Bank for Reconstruction and Development

J. Steven Dowd, of Florida, to be United States Director of the European Bank for Reconstruction and Development.


2019-10-17 PN1229 Department of State

Joseph Manso, of New York, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, for the rank of Ambassador during his tenure of service as United States Representative to the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons.


2019-09-09 PN1045 Department of State

Sandra E. Clark, of Maryland, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Burkina Faso.


2019-08-01 PN1037 Department of State

Steven Christopher Koutsis, of Massachusetts, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Chad.


2019-08-01 PN1035 Department of State

Natalie E. Brown, of Nebraska, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Uganda.


Homeland Security and Governmental Affairs

2020-03-02 PN1614 United States Postal Service

Donald Lee Moak, of Florida, to be a Governor of the United States Postal Service for a term expiring December 8, 2022.


2020-02-12 PN1505 Office of Personnel Management

Craig Edward Leen, of the District of Columbia, to be Inspector General, Office of Personnel Management.


2020-02-12 PN1504 Federal Labor Relations Authority

Catherine Bird, of Texas, to be General Counsel of the Federal Labor Relations Authority for a term of five years.


2020-01-06 PN1344 United States Postal Service

William Zollars, of Kansas, to be a Governor of the United States Postal Service for a term expiring December 8, 2022.


2019-11-19 PN1284 The Judiciary

Carl Ezekiel Ross, of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years.


2019-11-19 PN1283 The Judiciary

Mark A. Robbins, of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years.


2019-09-09 PN1048 The Judiciary

Rahkel Bouchet, of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years.


2019-05-23 PN798 The Judiciary

Elizabeth J. Shapiro, of the District of Columbia, to be an Associate Judge of the Superior Court of the District of Columbia for the term of fifteen years.


Health, Education, Labor, and Pensions

2020-03-16 PN1694 Equal Employment Opportunity Commission

Keith E. Sonderling, of Florida, to be a Member of the Equal Employment Opportunity Commission for a term expiring July 1, 2024.


2020-03-16 PN1693 Equal Employment Opportunity Commission

Jocelyn Samuels, of Maryland, to be a Member of the Equal Employment Opportunity Commission for a term expiring July 1, 2021.


2020-03-16 PN1692 National Labor Relations Board

Lauren McGarity McFerran, of the District of Columbia, to be a Member of the National Labor Relations Board for the term of five years expiring December 16, 2024.


2020-03-16 PN1691 Equal Employment Opportunity Commission

Andrea R. Lucas, of Virginia, to be a Member of the Equal Employment Opportunity Commission for a term expiring July 1, 2025.


2020-03-16 PN1690 National Labor Relations Board

Marvin Kaplan, of Kansas, to be a Member of the National Labor Relations Board for the term of five years expiring August 27, 2025.


2020-03-16 PN1689 Federal Mediation and Conciliation Services

Richard Giacolone, of Virginia, to be Federal Mediation and Conciliation Director.


2020-01-28 PN1428 Department of Labor

Julie Elizabeth Hocker, of Pennsylvania, to be an Assistant Secretary of Labor.


2020-01-06 PN1343 National Science Foundation

Sethuraman Panchanathan, of Arizona, to be Director of the National Science Foundation for a term of six years.


Indian Affairs

2019-10-30 PN1250 Department of Health and Human Services

Michael D. Weahkee, of New Mexico, to be Director of the Indian Health Service, Department of Health and Human Services, for the term of four years.


Select Committee on Intelligence

2020-03-02 PN1615 Office of the Director of National Intelligence

John L. Ratcliffe, of Texas, to be Director of National Intelligence.


Judiciary

2020-03-18 PN1713 The Judiciary

Hala Y. Jarbou, of Michigan, to be United States District Judge for the Western District of Michigan.


2020-03-18 PN1712 Privacy and Civil Liberties Oversight Board

Aditya Bamzai, of Virginia, to be a Member of the Privacy and Civil Liberties Oversight Board for a term expiring January 29, 2026.


2020-03-03 PN1663 The Judiciary

Michael Jay Newman, of Ohio, to be United States District Judge for the Southern District of Ohio.


2020-03-03 PN1662 The Judiciary

Brett H. Ludwig, of Wisconsin, to be United States District Judge for the Eastern District of Wisconsin.


2020-03-03 PN1661 The Judiciary

James Ray Knepp II, of Ohio, to be United States District Judge for the Northern District of Ohio.


2020-03-03 PN1660 The Judiciary

J. Philip Calabrese, of Ohio, to be United States District Judge for the Northern District of Ohio.


2020-03-02 PN1617 Department of Justice

Anna Maria Ruzinski, of Wisconsin, to be United States Marshal for the Eastern District of Wisconsin for the term of four years.


2020-03-02 PN1616 Department of Justice

Peter M. McCoy, Jr., of South Carolina, to be United States Attorney for the District of South Carolina for the term of four years.


2020-02-27 PN1599 The Judiciary

John Peter Cronan, of New York, to be United States District Judge for the Southern District of New York.


2020-02-13 PN1540 The Judiciary

Jennifer P. Togliatti, of Nevada, to be United States District Judge for the District of Nevada.


2020-02-13 PN1539 The Judiciary

Jeremy B. Rosen, of California, to be United States District Judge for the Central District of California.


2020-02-13 PN1538 The Judiciary

Todd Wallace Robinson, of California, to be United States District Judge for the Southern District of California.


2020-02-13 PN1537 The Judiciary

Rick Lloyd Richmond, of California, to be United States District Judge for the Central District of California.


2020-02-13 PN1536 The Judiciary

Michelle M. Pettit, of California, to be United States District Judge for the Southern District of California.


2020-02-13 PN1535 The Judiciary

R. Shireen Matthews, of California, to be a United States District Judge for the Southern District of California.


2020-02-13 PN1534 The Judiciary

Sandy Nunes Leal, of California, to be United States District Judge for the Central District of California.


2020-02-13 PN1533 The Judiciary

Steve Kim, of California, to be United States District Judge for the Central District of California.


2020-02-13 PN1532 The Judiciary

Knut Sveinbjorn Johnson, of California, to be United States District Judge for the Southern District of California.


2020-02-13 PN1531 The Judiciary

John W. Holcomb, of California, to be United States District Judge for the Central District of California.


2020-02-13 PN1530 The Judiciary

Adam L. Braverman, of California, to be United States District Judge for the Southern District of California.


2020-02-12 PN1512 Department of Justice

Richard E. Zuckerman, of Michigan, to be an Assistant Attorney General.


2020-02-12 PN1511 The Judiciary

Christy Criswell Wiegand, of Pennsylvania, to be United States District Judge for the Western District of Pennsylvania.


2020-02-12 PN1510 The Judiciary

Franklin Ulyses Valderrama, of Illinois, to be United States District Judge for the Northern District of Illinois.


2020-02-12 PN1509 Department of Justice

Tyreece L. Miller, of Tennessee, to be United States Marshal for the Western District of Tennessee for the term of four years.


2020-02-12 PN1508 The Judiciary

Iain D. Johnston, of Illinois, to be United States District Judge for the Northern District of Illinois.


2020-02-12 PN1507 The Judiciary

David W. Dugan, of Illinois, to be United States District Judge for the Southern District of Illinois.


2020-02-12 PN1506 Department of Justice

Kenneth Charles Canterbury, Jr., of South Carolina, to be Director, Bureau of Alcohol, Tobacco, Firearms, and Explosives.


2020-02-04 PN1440 The Judiciary

Drew B. Tipton, of Texas, to be United States District Judge for the Southern District of Texas.


2020-02-04 PN1439 The Judiciary

Stephen P. McGlynn, of Illinois, to be United States District Judge for the Southern District of Illinois.


2020-02-04 PN1437 Department of Justice

Michael Allen Hagar, of Arkansas, to be United States Marshal for the Eastern District of Arkansas for the term of four years.


2020-02-04 PN1436 Department of Justice

Thomas L. Foster, of Virginia, to be United States Marshal for the Western District of Virginia for the term of four years.


2020-02-04 PN1435 The Judiciary

Daniel Z. Epstein, of Texas, to be a Judge of the United States Court of Federal Claims for a term of fifteen years.


2020-02-04 PN1434 Department of Justice

Vincent F. DeMarco, of New York, to be United States Marshal for the Eastern District of New York for the term of four years.


2020-02-04 PN1433 The Judiciary

Kathryn C. Davis, of Maryland, to be a Judge of the United States Court of Federal Claims for a term of fifteen years.


2020-02-04 PN1432 Department of Justice

Owen McCurdy Cypher, of Michigan, to be United States Marshal for the Eastern District of Michigan for the term of four years.


2020-02-04 PN1431 The Judiciary

Thomas T. Cullen, of Virginia, to be United States District Judge for the Western District of Virginia.


2020-01-28 PN1429 United States Parole Commission

Almo J. Carter, of the District of Columbia, to be a Commissioner of the United States Parole Commission for a term of six years.


2020-01-09 PN1384 The Judiciary

Stephen Sidney Schwartz, of Virginia, to be a Judge of the United States Court of Federal Claims for a term of fifteen years.


2020-01-06 PN1349 The Judiciary

Cory T. Wilson, of Mississippi, to be United States District Judge for the Southern District of Mississippi.


2020-01-06 PN1347 The Judiciary

David Cleveland Joseph, of Louisiana, to be United States District Judge for the Western District of Louisiana.


2020-01-06 PN1345 The Judiciary

William Scott Hardy, of Pennsylvania, to be United States District Judge for the Western District of Pennsylvania.


Rules and Administration

2020-02-27 PN1600 Federal Election Commission

James E. Trainor III, of Texas, to be a Member of the Federal Election Commission for a term expiring April 30, 2023.


Small Business and Entrepreneurship

2020-03-02 PN1618 Small Business Administration

David Christian Tryon, of Ohio, to be Chief Counsel for Advocacy, Small Business Administration.